Po ciężkim dniu w pracy lub zabawie dzieci, dokąd zmierzasz, żeby się zrelaksować, gdy w końcu nadejdzie czas na przerwę? Bez wątpienia jest to Twoja często używana i lubiana kanapa.
Kanapa w ruchliwym domu z pewnością ma zabrudzenia. Zapewnia dorosłym, dzieciom, a nawet zwierzętom miejsce do siedzenia, drzemki, picia kawy, jedzenia przekąsek i nie tylko. Jeśli Twoja kanapa jest pokryta okruchami, plamami i wydziela nieprzyjemny zapach, nadszedł czas, aby dobrze ją wyczyścić.
Tutaj przydaje się odkurzacz parowy – przeznaczony do takich akcji ratunkowych. Usuń brud, zapachy i trudne plamy za naciśnięciem jednego przycisku.

Jak wyczyścić kanapę parą
Zanim zaczniesz rozważać ten zabieg, upewnij się, że etykieta na kanapie mówi, że poradzi sobie z czyszczeniem parą. Podejmując się tego, zachowaj ostrożność. Jedyne, czego nie potrzebujesz, to lżejszy kawałek tapicerki niż reszta. Dlatego przed zakupem przeczytaj zalecenia producenta i informacje na etykiecie środka czyszczącego. Dodatkowo zawsze testuj produkt w niepozornym miejscu na przedmiocie, który będziesz czyścić.
Plamy takie jak mocz, kał, jedzenie i brud można usunąć samą parą. Jednak wszystko na bazie oleju wymaga środka czyszczącego do obróbki wstępnej. Należy go nałożyć przed rozpoczęciem czyszczenia parą i dać wystarczająco dużo czasu na zadziałanie jego magii.
W przypadku plam na bazie oleju możesz również wypróbować domowy środek octu i spirytusu. Alternatywnie użyj sody oczyszczonej i skrobi kukurydzianej z dodatkiem wody (3). Nie szoruj jednak zbyt mocno, aby uniknąć ewentualnego usunięcia koloru z materiału.


Jak usunąć stare lub osadzone plamy
Jeśli dalsze delikatne czyszczenie nie usunie starej plamy, czas wyjąć duże pistolety. Wypróbuj mocniejszy środek czyszczący. Jednak zawsze pamiętaj, aby osuszyć i nie pocierać, ponieważ może to pogorszyć plamę.
Ponownie, wybrany przez Ciebie wytrzymały środek czyszczący powinien zostać przetestowany w strategicznym miejscu na meblu.

Przygotowanie kanapy do czyszczenia jest równie ważne jak jej czyszczenie. Nie oczekuj nieskazitelnych rezultatów, jeśli jedzenie jest nadal zmiażdżone lub luźny brud nadal znajduje się na nim.


Dokładnie odkurz kanapę na sucho.
Dobrze odkurzyć meble. Dostań się do każdej szczeliny po bokach, gdzie może zbierać się brud, zdejmij wszelkie wyjmowane poduszki i odkurz każdą stronę. Usuń wszelkie sierść zwierząt, okruchy lub śmieci, które mogą powodować problemy podczas czyszczenia parą.
Zadbaj również o odkurzenie boków i tyłu kanapy, ponieważ również należy je wyczyścić. Będziesz mile zaskoczony, gdy zobaczysz różnicę w kolorze, nawet jeśli wyglądałby na czysty.
Nie spiesz się i używaj odpowiednich narzędzi do pracy. Pamiętaj, im lepsze przygotowanie, tym lepsze efekty.


Przygotuj tkaninę przed gotowaniem na parze
Ostatnim elementem preparatów jest kondycjonowanie materiału, aby nie stał się twardy i ziarnisty. Użycie takiego produktu jako emulgatora zabrudzeń na tkaninie pomoże podnieść wszystkie zmielone składniki.
Spryskaj kanapę całą tą emulsją gleby, upewniając się, że dostała się do szczelin i po bokach. Pozostaw to do wyschnięcia na kilka minut, a następnie dodaj bardzo cienką warstwę szamponu do tkanin.
Mocno przetrzyj tapicerkę szczotką lub czystą białą szmatką, wcierając te chemikalia w tkaninę.

WAŻNE:
Pamiętaj, nie zakładaj, że wiesz, jak używać tych chemikaliów. Przeczytaj uważnie instrukcje producenta przed użyciem jakiegokolwiek produktu na tapicerce. Wielu zniszczonych mebli można było uniknąć, studiując najpierw instrukcje i nie omijając ich.

Wybierz kup lub wynajmij odpowiedni odkurzacz parowy
Odkurzacze parowe są dostępne w wielu odmianach z wieloma przydatnymi przystawkami. Ten, którego potrzebujesz do czyszczenia kanapy, musi być przeznaczony do parowania tapicerki i tkanin.
Odkurzacz parowy do tapicerki jest specjalnie przeznaczony do tkanin meblowych. Może to być maszyna ręczna lub podłogowa z przystawkami. Unikaj maszyn do czyszczenia dywanów wyposażonych w narzędzia do czyszczenia tapicerki. Zazwyczaj są nieporęczne i nie działają dobrze na kanapach – pozostawiając je mokre.
Jeśli nie chcesz kupować odkurzacza parowego, rozważ zatrudnienie go w lokalnym sklepie dla majsterkowiczów.

Przygotuj maszynę do czyszczenia
Zaletą odkurzaczy parowych jest to, że nie musisz używać produktów chemicznych, aby uzyskać dobre czyszczenie. Wiele maszyn wykorzystuje samą wodę – kranową lub destylowaną.
Inne myjki parowe używają roztworu środka czyszczącego rozcieńczonego wodą w celu dokładnego oczyszczenia tapicerki. Stosunek ilości środka czyszczącego do wody zależy od maszyny i wybranego roztworu czyszczącego.
Pamiętaj, aby nie dodawać zbyt dużo, ponieważ może to spowodować wyrzucenie zbyt dużej ilości roztworu czyszczącego na tkaniny. Może to doprowadzić do zamoczenia materiału lub, że środek czyszczący może być trudny do usunięcia z tkaniny. W najgorszym przypadku może to spowodować uszkodzenie maszyny. Lepiej jest czyścić kilka razy, niż pozostawić resztki środka czyszczącego.
Zapoznaj się z instrukcją, aby zobaczyć, który załącznik wybrać, aby uzyskać najlepsze wyniki. Może to mieć postać szczotki, która pozostaje nieruchoma lub ewentualnie szczotki, która oscyluje.
Napełnij zbiornik, podłącz urządzenie i poczekaj, aż osiągnie temperaturę pary. Nie próbuj gotować na parze zbyt wcześnie, ponieważ pojawi się tylko woda, mocząc tkaninę.

Od czego zacząć czyszczenie
Chociaż możesz pokusić się o rozpoczęcie od dużej ramy kanapy, to ostatnia część do wyczyszczenia.
Najpierw weź luźne poduszki i wyjmowane poduszki i zacznij od nich.
Może się zdarzyć, że wystarczy parować tylko z jednej strony, która jest pokazana. Jeśli musisz zrobić obie strony, upewnij się, że jedna strona wyschła, zanim zrobisz drugą. W przeciwnym razie wysychają dłużej i mogą pachnieć pleśnią.
Używając parowara, spryskaj powierzchnię poduszek parą. Używaj szybkich pociągnięć na całej powierzchni materiału.
Jeśli są miejsca szczególnie zabrudzone, powstrzymaj się od trzymania steamera w jednym miejscu przez dłuższy czas. Zamiast tego powtarzaj pociągnięcia konsekwentnie na całej poduszce.

Teraz wyczyść parą duże części
Nadszedł czas, aby przejść do większych obszarów kanapy i ramy.
Należy to czyścić jednorazowo małymi sekcjami. Dlaczego tak jest, możesz zapytać? Jeśli zrobisz duże skrawki naraz, woda będzie miała czas na namoczenie materiału. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia tkaniny obiciowej.
Jeśli zauważysz, że są miejsca, w których brud jest szczególnie zmielony, zawsze możesz powtórzyć czyszczenie. Nie ma potrzeby, aby najpierw wyschło; czyścić tyle razy, ile potrzebujesz, zanim pozwolisz mu wyschnąć.

WAŻNE
Uważaj na nasiąknięcie wodą tkaniny, jeśli powtórzysz czyszczenie w określonym miejscu. Rozważ wypróbowanie czegoś innego oprócz odkurzacza parowego, takiego jak boraks (4).
Ostatnim krokiem czyszczenia parą kanapy jest pozostawienie jej do wyschnięcia.
Zajmie to trochę czasu, a długość czasu będzie zależeć od kilku czynników. Obejmują one porę dnia, o której zdecydujesz się wyczyścić go parą, oraz pogodę. Inne czynniki to to, jak wilgotna była para i czy w pomieszczeniu można uzyskać przewiewną bryzę.
Istnieją sposoby na przyspieszenie procesu suszenia za pomocą wentylatora, aby stworzyć wrażenie przeciągu. Możesz także otworzyć okno, jeśli pogoda jest odpowiednia i nie jest wilgotna.
Nawet jeśli nie zastosujesz żadnej z tych metod, kanapa wyschnie. Zajmie to trochę czasu, a drzwi do pokoju należy pozostawić otwarte, aby nie było szans na rozwój pleśni (5).
Jeśli plamy są nadal widoczne, może być konieczne powtórzenie procesu lub użycie środka do usuwania plam.

Jak usunąć trwałe plamy
Czyszczenie parą może usunąć wiele różnych plam. Jeśli okaże się, że niektóre są nieco bardziej wytrwałe, istnieją sposoby, aby sobie z nimi poradzić bez konieczności powtarzania tego procesu.
Zacznij od najłatwiejszego roztworu płynu do mycia naczyń i wody. Zanurz gąbkę w roztworze (upewnij się, że gąbka nie straci koloru) i przetrzyj, aby była mydlana.
Wyciśnij nadmiar wody i zmyj plamę kompozycją mydlaną. Opłucz gąbkę i zmyj plamę czystą wodą. Nie trzeć ani nie szorować z obawy o uszkodzenie tkaniny.
Jeśli to nie ma wpływu, wypróbuj roztwór octu białego lub jabłkowego i wody. Namocz czystą białą szmatkę (każda kolorowa szmatka będzie miała wyciekający kolor). Następnie usuń plamę tym roztworem. Możesz delikatnie pocierać okrężnymi ruchami, ale uważaj na pocieranie i spowodowanie większych uszkodzeń.
Bez octu białego lub jabłkowego? Nie ma problemu – weź trochę wódki i osusz lub posyp plamę proszkiem do pieczenia. Pozostaw na kilka godzin i odkurz.
Jeśli nic z domowej odmiany nie działa, być może będziesz musiał zwrócić się do skomercjalizowanych produktów o dużej wytrzymałości.
Niektóre znaki mają określone produkty specjalnie dostosowane do tego rodzaju plam. Z tego powodu upewnij się, jaka jest plama, aby kupić odpowiednie rozwiązanie problemu.

Czas na odpoczynek!
Dzięki instrukcjom krok po kroku Twoja kanapa powinna zostać wyczyszczona do perfekcji. Nie ma potrzeby wzywania jakiegoś profesjonalnego podmiotu, który kosztuje rękę i nogę. Dzięki precyzyjnej wiedzy i odrobinie smaru z łokcia możesz wyczyścić swoją kanapę jak królewską.
Upewnij się, że przygotowujesz kanapę przed gotowaniem na parze i używasz maszyny przeznaczonej do tapicerki. Użyj szybkich pociągnięć i powtórz na poplamionych obszarach. Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, aby mogło wyschnąć.
Następnie zaparz zasłużony kubek kawy, weź swoje ulubione czasopismo i połóż się na tej ślicznej, czystej kanapie.